Старите образователни парадигми разчитат на информацията, която не може да бъде набавена никъде освен в училище. В XXI век това отдавна не е така. Учителят не е единственият, който може да ни даде знания в някоя област, той се конкурира, та дори и изостава от многото други източници
Старата образователна система стъпва главно върху академични знания и оценъчната система, която ги измерва. Това обаче води до негативи за децата като синдром на шестицата, бърнаут, страх от грешка и стремеж към перфекционизъм. Дигиталната ера усилва промяната в света и става все по-предизвикателно за хората в сферата на образованието да подготвят учениците за едно трудно за предвиждане бъдеще. Това налага институциите да иновират и редизайнват не само програмите си, а цялостните концепции.
Това е времето на холистичния подход на обучение. При него се разглежда ученикът като цяло, а не само в посока академични знания.
Образователна група „Светлина“ е първата институция в България, която заговори за холистично образование още преди десет години. Това е много време, което инвестирахме в търсене на източници на информация и инструменти, които интегрирахме в програмите си, и така стигнахме до много изводи от практиката. Десет години работихме в холистичното образование, за да можем едва днес да кажем „знаем кое носи резултат и кое не“. Знаем как да превърнем концепцията в работещи инструменти и да оставим продажните думи назад, за да влезе практиката, която дава резултати.
Как го постигаме?
Изведени са линии на холистично образование в различните възрасти. За предучилищната възраст, където се отключва най-мощно потенциалът на човека, това е работа на ниво тяло, ментал, емоции, социум и сензорика. Активности, свързани с ляво и дясно полукълбо на мозъка, разпознаване и възпроизвеждане на основните емоции, дизайн мислене, адаптивност в средата. При учениците и гимназистите освен академичната сфера работим още в посока социални умения, емоционални умения, здраве, осъзнатост и мисловни нагласи, житейски умения, екология, креативност. Тук поставяме неща като онлайн сигурност, управление на време и пари, емпатия, комуникации, социална отговорност, увереност, сексуалност и др. При извеждане на основните линии ние само даваме примери на семействата, но тяхна е отговорността да ни насочат за техните приоритети.
Как това се случва на практика?
В „Светлина“ има календар с определени теми, определени инструменти и интеграции в динамиката на децата с различни срокове, с различна повторяемост и регулярност.
Как се проследява прогресът?
Чрез авторска оценъчна система, където освен фокус върху академичното измерваме и развитието в холистичните линии, учениците работят върху портфолио или личен брандинг за по-големите, където сами правят своя план на растежа (Growth plan) и съответно развиваме умения за саморефлексия и лична мотивация.
А какви са резултатите?
Стресът от ученето намалява, заменен е с желание да ходиш на училище. Вътрешната мотивация нараства. Стресът от тестове намалява, заменен е със знанието, че самостойността не се измерва в оценка и в единичен тест. Промяна в мисловните нагласи (Mindsets) – успех-провал, или как гледаме на грешките. Развитие на различни видове интелигентност – емоционална, социална, екологична, а не само и единствено академичната, и търсене на баланс между всичките. Висока вътрешна мотивация и саморефлексия.
Можем ли да започнем още от най-ранно детство?
Холистичният подход прилагаме успешно и при децата в нашите детски градини. Тази възраст е от ключово значение за развитието на личността и за отключване на максималния потенциал у децата. Най-новият ни проект www.edutalents.me има за цел да направи съвременното предучилищно образование достъпно за повече родители и техните деца. В него ще откриете видео уроци за развитие на деца от 2 до 6 г. – водени от специалисти с практически опит. Както и видео уроци за периода 0 – 36 м. основно със съвети за грижа и развитие, предназначени за родители.