Днес ще Ви запознаем с едни прекрасни дами, които успявят да съвместят в организацията на ОГ „Светлина“ длъжности, изискващи разнообразни познания. Запознайте се с Росица Първанова и Здравка Кантарева.
- Моля, представете се с няколко думи.
Здравка: Казвам се Здравка Кантарева, професионалното ми развитие последните години е свързано изцяло с изкуство и деца.
Аз съм арт учител в Частни детски ясли и градини “Светлина” и сценограф на куклени представления, както и водещ на творчески работилници.
Вярвам, че всяко дете е творец и изкуството е важна част от развитието на децата.
От скоро съм и част от екипа за интериорен дизайн на пространства в Образователна група (ОГ) „Светлина“.
Роси: Казвам се Росица Първанова и съм на длъжност “Мениджър комуникации” в Частни детски ясли и градини „Светлина“. От много години се занимавам с комуникации, но реших да вложа енергията си и в нещо ново и различно за мен, а именно да стана интериорен дизайнер в „Светлина“.
- Формирането ви като творчески екип стана факт след провеждането на вътрешен конкурс, обявен сред служителите на ОГ „Светлина“. Разкажете ни за него. Как успяхте да го спечелите?
Здравка: Конкурсът беше онлайн. Първоначално изпратих автобиография, а после практическа задача, при която дадох идеи за възможни интериорни решения в една от базите ни. От него стана ясно, че виждаме в една посока развитието и възможностите на пространствата в ОГ „Светлина“.
Роси: Спечелването на конкурса, може би, беше следствие на безкрайното ми желание да дам своя принос за доброто на децата. Винаги ми е харесвало да създавам неща с ръцете си и да давам свобода на своята креативност. Затова се реших да се впусна с главата надолу в тази възможност и днес гордо мога да кажа, че поемането на тази нелека задача, се оказа още един мотиватор, още една причина да се радвам, че съм част от екипа на „Светлина“ и имам възможност да оставя своята следа в организацията.
- Кои бяха вашите първи интериорни проекти? Какво научихте от участието си в тях?
Първите интериорни проекти бяха за редизайн на помещението за хранене и фоайето за преобуване на подготвителните класове в нашата детска ясла и градина в кв. Витоша (Симеоново). И двата проекта имаха своите предизвикателства, свързани с това да променим нещо познато на всички, добавяйки му ново измерение, нов поглед и стойност.
Тези артистични кътове са живи, динамични пространства. Те имат не само естетична и обучаваща стойност, но и живот, който децата и учителите им вдъхват.
- Как оформянето на тези артистични кътове променя средата в детските градини? Как реагират на тях децата и колегите?
При първия проект ние изпълнихме дизайна, а децата и колегите дойдоха (след локдауна) и го видяха готов. Имаше така наречения “ефект на изненадата” – всички бяха впечатлени и изключително развълнувани.
Ние, от своя страна, силно обнадеждени, мотивирани и доволни, че работим в правилната посока.
Започнахме и втория проект, който беше различен. Децата и техните творби са в центъра на този проект. Създадохме арт галерия, в която експонирахме колаж от всяко дете от подготвителните класове в специални златни рамки – символ на значимостта на техните творби. Колажът беше вдъхновен от творчеството на художника Василий Кандински.
Целта на тази арт галерия е да показва още много творби създадени от децата през учебната година.
- Планирате ли бъдещи проекти и какви са те? Или са тайна?
Разбира се, не възнамеряваме скоро да спрем да творим. Имаме нестихващ ентусиазъм да създадем една по-приятна и по-ползотворна среда за нашите деца! За да запазим момента на изненадата, ще споделя само, че в следващия си проект ще наблегнем на Натурализма и Валдорф методиката.
- Какво бихте казали на родителите на Образователна група „Светлина“?
Скъпи родители, никога не спирайте да насърчавате децата си да изразяват своята креативност и да експериментират. Именно в опитите се ражда успеха. Не преставайте да ги обичате и подкрепяте във всичко, което правят. Нека им дадем криле, за да повярват, че могат да летят!